deri endüstrisi sözlüğü

Deri Endüstrisi Sözlüğü & Deri Sözlüğü

Deri Endüstrisi Sözlüğü, deri kalitesinin değerlendirilmesine yardımcı olmak için deri endüstrisinde kullanılan en önemli terimleri içermektedir.

Deri Endüstrisi Sözlüğü & Deri Sözlüğü

Ağaç Kabuğu İle Tabaklanmış Deri: Temel olarak ağaçların kabuğunda bulunan tanenler ile bitkisel olarak tabaklanmış deridir.

Ağırlık (Weight) : Deri ağırlığı ayak kare başına ons olarak ölçülür – Spinneybeck döşeme derileri metre kare başına 2.5 ons (metrekare başına 763 gram) ile metrekare başına 3.5 ons (metrekare başına 1068 gram) arasında değişir.

Ağır Deri ( Heavy Leather) : Genellikle yarık sığır derisinden üretilen bitkisel tabaklanmış taban, bant, kayış ve mekanik derileri içerir.

Anilin ( Aniline ) :  Boya ve reçinenin yapımında kullanılan kömür katranından Organik olarak üretilmiş Renksiz, yağlı bir sıvı.

Anilin Boyası ( Aniline Dye) : Kömür katranı ürünlerinden sentetik olarak üretilen herhangi bir boyadır.

Anilin Boyalı Veya Anilin Derisi: Boya banyosunda boyanmış deri

Askı Derisi ( Strap Leather) : Endüstriyel amaçlı kullanılan ya da belirli koltuk tiplerinde koltuk ve destekleri destekleyen ağır, bitkisel tabaklanmış deri

Baz Boyalar: Hızlı ve çabuk yapılan özel renkli derilerde yaygın olarak kullanılan (genellikle düşük dereceli) boya renkleri.

Bitkisel Tabaklama ( Vegetable Tanning ): Ham postun deriye dönüştürülmesi, daha genel olarak krom tabaklama yönteminden daha fazla cilde ve sertliğe sahip deri üreten bitkisel tanenlerin kullanılmasıyla elde edilir.

Bitmemiş Deri ( Unfinished Leather ):  Normalde, anilin boyalı, çıplak derileri, derisinin doğal özelliklerini değiştirecek herhangi bir şekilde bitirmek, renklendirmek veya işlemek amacıyla ek bir uygulama yapılmadan tanımlanır.

Bölünmüş Deri (Split Leather) : Kabarcıklı deriyi simüle etmek için çok bitmiş bir pigmente yüzeye gömülmüş bir taklit taneli dip deriden ya da retiküler tabakadan yapılmış deri

Bovine (Sığır) : Sığır veya öküz ailesine ait bir hayvan

Büyütülmüş Tam Tanecik (Enhanced Full Grain):  Tam Tanecilkli Yapıya sahip derinin  tane görünümü küçük yüzey değişiklikleri ile iyileştirilir, derinin bu haline  Büyütülmüş Tam Tanecikli deri denir.

Çekmiş/Küçülmüş Tanecik Derisi: Derilerin tanecik karakterini büyütmek ve büyütmek için büzülmüş, tam doğal bir deridir.

Crock: Deri yüzeyinden renk transferi; Çıplak derilerde daha sık bulunur.

Dana Napa: İnce gözenekli ve yarma işlemi uygulanmış süt danası napası ve kaba sırçalı yarma işlemi uygulanmış besi danası diye ikiye ayrılır. Kromla tabaklanmış optikçe sık, yumuşak, esnek, kalıcı bir formu ve mukavemeti olan çok kıymetli bir deridir.

Dana Süet: Et yüzünde ince ve hafif parlak bir süet zımparasına sahiptir. Yumuşak tutumlu ve kullanım özelliği fazla olan bir deridir

Deri (Leather) : Kullanılmak üzere korunmuş ve şekil verilmiş hayvan postu

Doğal Tanecik (Natural Grain) : Tam ve orijinal tanecikleri koruyan  deri

Doygunluk (Saturation ) : Tabaklama, yağ sıvıları ve boyaların tam doygunluğu, ince derilerin üretiminde esastır.

Döşeme Derisi ( Upholstery Leather) : Mobilya, otomobil, uçak, mimari uygulamalar vb. Dahil olmak üzere birçok kullanım için işlenmiş deri için genel bir terim.

Düzeltmek ( Trim ) : Deri Yapmak için uygun olmayan postların dış kenarlarının kesilip çıkarılması.

El (Hand): Döşemelik deriyi hissetme, dolgunluk veya doluluk hissini tanımlamak için kullanılan bir deri sanayi terimi.

Enfiye Çekmek  (Snuffed ) : Tahıl yüzeyi fırça, zımpara taşı veya zımpara kağıdı ile aşındırılır; Deri, kusurlu taneciklerin çıkarılması veya deri yüzeyinin emilmesi amacıyla tıkanmıştır.

Fırça Boyama (Brush Coloring) : Boyanın deriye bir fırça yardımıyla uygulanması işlemi

Frezeleme (Milling) : Derilerin esnek olmasını sağlayan süreç

Finish (Finish): Genellikle, derideki yüzey uygulamalarını renklendirmek, korumak veya kusurları gidermek için tanımlar. Daha özel olarak, deriye uygulanan tüm süreçleri ifade eder.

Hav Yönü, Tanecik : (Grain) : Kumaş çizgisi yönü

Ham Deri (Rawhide) : Korunmuş ya da kısmen tabaklanmış sığır derileri

Islak Mavi Deri ( Wet Blue Leather) : Krom tabaklama sonrası daha fazla işlenmemiş ve ıslak halde satılan deri.

İnce İnce Yarmak  (Skive ): Tıraş, dilimleme veya bölme; ince bir tabaka halinde soymak veya deriyi belirli bir kalınlığa indirmek için

Kabartmalı Deri (Embossed Leather) : Bir desenin aşırı basınç uygulanarak yapılan baskıda tam tav yönü özelliklerinin benzersiz bir tasarımını veya taklitini veren, genellikle düzeltilmiş tav yönüdür. Bazen deriler, bir timsah paternini sığır derisine kabartmak gibi başka bir deri gibi görünmeleri için kabartılır.

Keçi Napa: Dayanıklılığı form kalıcılığı ve rahat kullanımı ile değerli bir deridir, sıkı ve tanecikli bir sırçaya sahiptir.

Keçi Süet: Sağlam bir deri yapısına sahip olan bu derilerin et yüzünde ipeğimsi bir zımpara yapılarak gerçek av hayvanları derisine çok benzeyen bir deri elde edilir. Damar izleri bu derinin en tipik özelliğidir.

Kıl Koyunu (Zig Deri): Krom tabaklama işlemi yardımı ile değerli, dayanıklı, hafif ve yumuşak deriler elde edilir. Çok kullanışlıdırlar.

Kireçleme ( Liming ) : Bu işlem kıl ve tüylerin kaldırılmasını, derinin tabaklanmaya hazırlanma sürecini içerir.

Kip: Ot beslenen, olgunlaşmamış bir sığır, yavru hayvan derisi

Koyun Süet: Krom tabaklama uygulanmış bu derilerde et yüzü süette olduğu gibi zımparalanır.

Kombinasyon Tabaklama (Combination Tannage) : Derinin krom ve bitkisel olarak tabaklanması

Koyun Napa: Yumuşak kromla tabaklanmış ve gevşek bir sırça tabakasına sahiptir. Hayvan ne kadar yaşlıysa derinin bağ dokusundaki yağlanma da o kadar fazladır. Bu da derinin dayanıklılığının azalmasına neden olur. Genç hayvanlardan bunun tam aksine dayanıklı ve değerli bir deri elde edilir.

Kösele Yontma Bıçağı ( Skiver ) : Ayrılmış bir koyun ya da keçi derisinden oluşan ince ve yumuşak bir deridir.

Krom Tabaklama ( Chrome Tannage ) : Kromlu tuzlarla tabaklanmış deri, bu sayede deri mükemmel renk çeşitliliğine ve yumuşaklığa sahip olur.

Kuzu Napa: Henüz yağlanmamış ve çift katlılık özelliği göstermeyen bir yaşına kadar olan koyunlardır. İyi bir sağlamlığa ve form dayanıklılığına sahiptir.

Mavi Renk : krom tuzları kullanılarak tabaklanmış olan derinin aldığı renk durumu

Mat Bitirmek (Matte Finish) : derinin yüzeyini parlama olmadan mat ve düz hale getirmek

Meşe Tabağı (Oak Tannage) : Aslen derilerin meşe kabuğu neredeyse tamamen meşe kabuğuyla kaplanmış, daha sonra meşe tanen içeren bir harmanla tabaklamaya uygulanan terimdir – şimdi, bitkisel özlerle birlikte ağır bir deri tabakasıyla gevşek bir şekilde uygulanır.

Motifiye deri (Altered leather) : Orijinal yüzeyi çıkarılmış ve yeni bir yüzey işlenmiş deri.

Nefes Alabilirlik (Breathability): tüylü yüzü işlenmiş derinin özelliği.

Nubuk (Nubuck): Sırça yüzü zımparalanmış deriler

Parlatılmış Deri (Buffed Leather) : Hav Yönünün kumaştan bıçaklı bir silindirden çıkarıldığı deri.

Papiller (Papillary) : Retiküler veya bölünmüş tabakadan ayrılan postun üst kısmı

Patina: Bir süre boyunca normal kullanımda tam tanecik derisi üzerinde gelişen doğal bir özelliktir.

Perforaj – Delikli (Perforated) : Deride, bu, bir kalıp oluşturmak için küçük deliklerin kalıp kesme işlemidir. Delikler boyut, yoğunluk ve model olarak değişebilir

Pigmentli ( Pigmented ) : Pigmentli, opak bir yüzeyle püskürtülen deri

Post (Hide) : Büyük bir hayvanın derisi

Retanaj  (Retannage) : Yeniden Tabaklanmış, Derilerin kalitesini daha da zenginleştirmek ve arttırmak için birincil tanecikleri takip eden ara işlemlerden sonra uygulanan modifiye ikincil tabaklama, tüm deriler retan değildir.

Rugan Derisi ( Patent Leather ) : Ardışık cilalı kurutma yağları, vernik veya sentetik reçineler ile üretilmiş, parlak geçirimsiz cilası olan deri

Sığır Derisi (Cowhide) : İneklerin derilerinden yapılmış deriye özel olarak belirtilne terimdir, ancak terim bazen diğer sığır türlerinin (bizon, buffalo) derilerinden tabaklanmış herhangi bir deriyi tanımlamak için de kullanılır.

Sığır Napa: Birinci kalitede bir deridir. Deriler yumuşak ve düzgün bir krom tabaklama görürler.

Sığır Nubuk: Krom tabaklaması yapılmış genç sığırların derileri kullanılır. Bunların sırça yüzleri hafifçe zımparalanmış, ince ve yumuşak derilerdir

Sığır Süet: Et yüzü zımparalanmıştır. Sırça yüzü kullanılmaz. Formu kalıcı olmadığından üçüncü tür bir deridir.

Sueding: Genelde “nubuk”  olarak adlandırılan kadife etkisi vermek için bir postun veya derinin tane tarafındaki lifleri kaldırma işlemi.

Suni Deri , İmitasyon Deri  (Leatherette , İmitation Leather) : Taklit deri

Süet (Suede) : Tipik olarak saklamanın retiküler kısmından yapılmış lifli deri

Table Run: Sınıflandırılmayan deriler

Tam Tanecilkli (Full Grain): Tanecik tabakasının çıkarılmadığı alt deri.  (Her deri tipine kendine özgü bir görünüm verir).

Tambur Boyama (Drum Dyeing) : İçi boya dolu bir tambura derinin batırılarak boyarmaddelerin deriye uygulanması – lif içine tam boya nüfuz etmesini sağlar.

Tam El (Full Hand) : Bu, tam gövdeli ve sağlam deriyi tanımlar; yuvarlak el veya tam yuvarlak el de denir.

Tanecik (Deri) (Grain): Derilerin, hücrelerin, kırışıklıkların ve derilerin doğal yapısını oluşturan diğer özelliklerin yer aldığı derilerin veya derilerin dış kısmı.

Tanecik Karakteri (Grain Character): Deri yüzeyindeki doğal işaretler

Tanecik Kabartmalı (Grain Embossed) :  Orijinal tanenin çıkarıldığı üst tanecik derisinin yüzeyine preslenmiş yapay tanecik.

Tanecik (Grain Sueded) Kadife benzeri bir etki yaratmak için bir post veya derinin tane tarafındaki lifleri yükseltmek için bir parlatma işlemi. “nubuk” deri olarak da bilinir

Tanen (Tannin) : Tabaklama derisinde kullanılan herhangi bir çeşitli çözücü, bitki kaynaklı büzücü maddeler

Tablo Boyama (Table Dyeing) : Bir fırça ile deriye boya uygulaması; Deri bir masaya serilir. Ayrıca fırça boyama denir.

Tıraş (Shave) : Deriler büyük bir tıraş makinesi ile tabaklama sonrası belirli bir kalınlığa kadar traş edilir.

Üst Tanecik (Top Grain) : Düzeltilmiş tahıl derisine atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan bir terim — bkz. Düzeltilmiş Tanecik

Yağ Kırışıklığı (Fat Wrinkle): Derideki yağ birikintilerinden kaynaklanan derideki kırışıklıklar, deride güzelliği yaratan – suni deride görünmez.

Yalın / Çıplak  Deri (Naked Leather) : Derilerin doğal halini maskeleyebilen veya değiştirebilen topikal bir uygulama alan boyalı bir deri,

Yan Deri (Side Leather) : Küçük tabakhane ekipmanlarını daha iyi karşılamak için ikiye kesilmiş, iki “kenar” oluşturan katlar

Yarma (Splitting) : Deriyi tabaklamaya hazır iki veya daha fazla katmana ayırma

Yeniden Yapılandırılmış Deri (Reconstructed Leather) : Lifli bir materyali yeniden inşa edilmiş, yumuşatılmış saklanma parçalarından elde edilen kolajen liflerinden oluşan deri

Yuvarlak El (Round Hand) : Genel olarak hafifçe tabaklaşan ve yağlama işleminden geçen tam elli deri

Pin It on Pinterest

Paylaş!

Paylaşımınız için teşekkür ederiz!

Verified by ExactMetrics